poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Ciekawostki. Latające kaczki lodówki w Rowach

Kaczka lodówka (Clangula hyemalis)
Źródło: Sammy Sam
Na Twoim blogu za mało jest o zwierzętach a przecież Polska to kraj w którym wiele jest pięknych zwierząt unikalnych nawet w skali świata. Taki mail zastał mnie dzisiaj w skrzynce. Nie ukrywam, że to, co żyje mniej mnie interesuje niż martwe, zimne, lodowate mury ale w końcu jestem tylko prymitywnym facetem więc co tu się dziwić :) Ale nie po to piszę bloga, żeby opisywać to, co mi się podoba ale po to, żeby dostarczać Wam rozrywki. A w miejscowości Rowy są latające lodówki i międzynarodowe lotnisko dla nich.


Czy wiesz, że:

  • Kaczki lodówki w Polsce spotkacie praktycznie wyłącznie nad Morzem. Nad ląd stały zapuszczają się niezwykle rzadko.
  • Nazywają się lodówkami ponieważ naturalnym terenem ich występowania jest tundra - czyli strefy arktyczne i subarktyczne - czyli po ludzku - zimno tam jest.
  • Ich "znajomymi" z terenów subarktycznych są lemingi. Wreszcie wiemy zatem co łączy kaczki z lemingami.
  • W języku angielskim określane są po prostu jako long-tailed duck.
  • Po polsku kaczki te mówią: a-a-aulik, angielskie jednak ow, ow, owal-ow. Nawet ptaki muszą się uczyć języków biedne.
  • Nad Polskie wybrzeże przylatują bo tu jest ... ciepło. Ale przylatują tu na naszą zimę. Tam, gdzie żyją w lecie jest 15 stopni. W zimie jednak panuje noc polarna i temperatura potrafi spaść do minus 50 stopni. Więc polska zima jest dla nich i tak lepsza :)
  • Kaczka lodówka (Clangula hyemalis), płeć żeńska
    Źródło: Wolfgang Wander
    Morze Bałtyckie jest najbardziej popularnym kurortem zimowym tych ptaków (spotkać je można u nas już od końca września aż do  końca maja) choć lubią zimować również na Północy Ameryki, w Kanadzie, Wielkiej Brytanii czy Szkocji.
  • Według szacunków na wybrzeżach Morza Bałtyckiego zimuje ich nawet cztery i pół miliona.
  • Na wybrzeże Polskie przypada z tego kilkaset tysięcy osobników. Ciężko jednak prowadzić w tym zakresie badania bo większość populacji przebywa z dala od brzegu na otwartym morzu gdzie ma mniej naturalnych wrogów.
  • Na otwartym Morzu Bałtyckim ptaki te występują na ławicach, np. słupskiej czy środkowej - to takie tereny Bałtyku gdzie dno jest dużo płytsze (8-20 metrów) a flora i fauna jest dużo bogatsza. Z racji na małą głębokość i niezbyt przyjemne podłoże często usiane głazami tereny te są też omijane przez duże statki.
  • Ciekawym jest ich pożywienie, którego głównym składnikiem są drobne istotki morskie - mięczaki, skorupiaki, narybek czy nawet małe kraby.
  • Dla zdobycia pożywienia potrafi zanurkować wykorzystując nogi jak płetwy. Choć zazwyczaj poluje blisko pod powierzchnią wody to potrafi zejść pod wodę na bezdechu nawet na 60 metrów i przebywać pod wodą nawet 2 minuty.
  • Jak nie może upolować żadnej rybki czy skorupiaka poluje na owady czy ślimaki a dietę uzupełnia drobnymi roślinami i porostami.
  • Duża ilość ptaków zjada dużo pożywienia - szacuje się (Stempniewicz, 1995), że tylko lodówki przebywające w zachodniej części Zatoki Gdańskiej konsumują rocznie ponad 6 tysięcy ton małży! I kto za to płaci!?!
  • Charakterystycznym elementem wyglądu samca, który przy okazji jest większy, jest statecznik ogonowy zakończony specjalnymi piórami nazywanymi "sterówkami", które ułatwiają mu sterowanie w locie i podczas operacji lądowania i startu. Ten "ogonek" ma długość od 10 do 15 cm.
  • Kaczka lodówka (Clangula hyemalis), płeć męska
    Źródło: Wolfgang Wander
    Wygląd zarówno samców jak i samiczek zmienia się na sezon zimowy i letni. Zmiana generalnie polega na tym, że w sezonie zimowym króluje biel, czerń oraz odzienie szarości natomiast w sezonie letnim najważniejsze są brązy. Panie jednak zdecydowanie chętniej przechodzą metamorfozę (to w sumie typowe jest całkiem).
  • Warto też wskazać, że tereny zimowania to dla nich "imprezownia". To tutaj łączą się w pary i najczęściej razem wracają w tundrę by tam założyć rodziny. Więc okres m.in. w Polsce to okres godowy.
  • Podróż na zimowisko i z powrotem odbywa się pod osłoną nocy.
  • W okresie ich przebywania w Polsce bardzo łatwo spotkać je na plaży. Nie bardzo boją się ludzi i można przebywać w ich towarzystwie.
  • Jeżeli chcesz posłuchać wydawanego przez nie dźwięku (w wersji amerykańskiej) kliknij poniżej:
    http://en.wikipedia.org/wiki/File:Clangula_hyemalis.ogg

Pamiętaj! Są pod ścisłą ochroną więc nie zachowuj się durnie i nie niszcz tego co Tobie nie szkodzi.


Spotkać je można w okresie od września do maja na praktycznie całym wybrzeżu. Lepsze są jednak tereny w okolicy parków przyrodniczych czy mniejszego zagęszczenia ludności. Nie oznacza to jednak, że nie spotka się ich przy Molo w Sopocie.


Dalsze ciekawe informacje:
http://www.mateuszmatysiak.pl/gallery,37,2,162.html - śliczne zdjęcie lodówek w locie
http://www.lendor.pl/site/galerie?id=84 - obszerna galeria zdjęć tych ptaków
http://www.ornis-polonica.pl/_pdf/OP_2010_4_275-284.pdf - opracowanie naukowe o występowaniu lodówek na fragmentem polskiego wybrzeża


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Twój komentarz zostanie zweryfikowany aby uniknąć na stronie treści niezgodnych z prawem. Daj mi na to chwilę :) Dziękuję :)