niedziela, 11 sierpnia 2013

Ciekawostki. Stadion PGE Arena pełny atrakcji

Zjazd kolejką tyrolską w poprzek stadionu w Gdańsku
źródło: PGE Arena Gdańsk
Stadiony po Euro 2012 to atrakcje same w sobie jednak ich zarządcy dokładają wielu starań by nie tylko podczas imprez masowych stadion żył i ściągał chętnych wrażeń. PGE Arena poradziła sobie z tym zadaniem bardzo dobrze organizując poza kilkoma atrakcjami również tą najbardziej nietypową - zjazd kolejką tyrolską w poprzek murawy stadionu - od widowni do widowni.

Z ostatniej chwili:
Stadion PGE Arena znajduje się obok Twierdzy Wisłoujście wśród kandydatów do konkursu 7 Nowych Cudów Świata National Geographic.


Czy wiesz, że:
  • Atrakcjami poza meczowymi, którymi można cieszyć się na stadionie PGE Arena są możliwość zwiedzania stadionu z przewodnikiem, jeden z najdłuższych torów gokartowych oraz torów wrotkarskich w Polsce, możliwość zjazdu kolejką tyrolską przecinającej całą bryłę stadionu oraz Muzeum Lechii Gdańsk.
  • Zwiedzanie stadionu obejmuje przestrzenie dostępne podczas meczu wyłącznie dla zespołów piłkarskich i obsługi stadionu (w tym szatnie) oraz tunele prowadzące do wyjścia na murawę. Obejrzeć będzie można również loże VIP - nie mówiąc już o samych trybunach czy ogólnodostępnych przestrzeniach. Każde zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.
  • Należy pamiętać że nie wszystkie atrakcje mogą być dostępne jeśli zbliża się termin meczu lub innej dużej imprezy - należy zawsze potwierdzić możliwość zwiedzania na stronie obiektu (link na dole) lub najlepiej telefonicznie.
  • Muzeum Lechii Gdańsk zbiera eksponaty związane z występami zawodników Lechii ale - o czym wie mniej osób - nie tylko w zakresie piłki nożnej. Klub Lechia Gdańsk to ponad 1600 eksponatów związanych poza piłką również z kolarstwem, podnoszeniem ciężarów, rugby, lekką atletyką oraz tenisem
  • W Muzeum możemy też obejrzeć makiety stadionu PGE Arena oraz poprzedniego stadionu Lechii przy ulicy Traugutta w Gdańsku.
  • Niewątpliwie nietypową atrakcją stadionu jest kolejka tyrolska prowadząca na 200-metrowej linie pomiędzy trybunami stadionu. Podczas "zjazdu" odważni "lecą" na wysokości nawet 30 metrów nad murawą.
  • Kolejka uruchamiana jest w sezonie 2013 jedynie w niedziele - należy więc potwierdzić możliwość skorzystania (link na dole). Z kolejki mogą korzystać wyłącznie osoby mierzące ponad 100 cm wzrostu i ważące nie więcej niż 140 kg. W regulaminie czytamy też srogi nakaz, który łamie większość korzystających: "Podczas korzystania z atrakcji wskazany jest spokój." :)
  • W zależności od wagi uczestnika zjazd trwa od kilkunastu sekund (dla najcięższych) do pół minuty (dla najlżejszych).
  • Na parkingach PGE Areny urządzony został tor gokartowy - jest to jeden z najdłuższych torów w Polsce. Organizatorzy zapewniają, że miejscami sprawny kierowca gokartu może rozpędzić się nawet do 70 km/h.
  • Tor wrotkarski na terenie stadionu w lecie znajduje się na zewnątrz stadionu - w zimie zaś wewnątrz. Kiedy jest wewnątrz jest jednocześnie najdłuższym krytym torem wrotkarskim w Polsce. Z powodu budowy Centrum Rekreacyjno-Sportowego fragment tego zewnętrznego toru nie będzie zawsze dostępny.

Ciekawostki o samym stadionie:
  • Podczas budowy na terenie przyszłych parkingów i chodników prowadzących do stadionu natrafiono na mogilnik - czyli szczelnie zamknięty duży pojemnik przeznaczony do trwałego przechowywania odpadów niebezpiecznych. W tym przypadku był to betonowy zbiornik wypełniony w ilości trzech tysięcy ton skórami, kośćmi i tłuszczami zwierzęcymi. Były to pozostałości po znajdującej się tutaj w latach '20-'50 XX w. garbarni. Sprawa jego utylizacji znalazła swój finał w sądzie.
  • Stadion oddano do użytku 19 lipca 2011 r.
  • Meczem inauguracyjnym miał być mecz Polska-Francja, który miał się odbyć 9 czerwca 2011 r., jednak ze względów bezpieczeństwa i braku wszystkich niezbędnych odbiorów mecz przeniesiono do Warszawy a meczem inauguracyjnym był mecz Lechii z Cracovią rozegrany 14 sierpnia 2011 r. zakończony remisem 1:1. Pierwszego w historii gola na PGE Arena zdobył czarnoskóry napastnik Lechii Gdańsk Fred Benson.
  • Pierwotnie obiekt nosił nazwę Baltic Arena.
  • Objętość dla widzów: mieści 43615 widzów w tym 1383 na miejscach biznesowych, znajduje się tu również 40 lóż VIP o powierzchni 30 lub 60 m kw.
  • Na czas Euro 2012 dostępna objętość stadionu wynosiła tylko 40 tys. z racji na konieczność zwiększonej obsługi i wyższego poziomu bezpieczeństwa.
  • Nagłośnienie zapewnia 308 głośników o mocy prawie 200 tys watów.
  • Dane techniczne: wymiary bryły to 236 m długości, 203 m szerokości oraz 45 m wysokości. Fasadę pokrywa 18 tys. płyt o sześciu odcieniach nawiązujących do kolorystyki bursztynu o łącznej powierzchni 4.5 hektara (czyli połowa więcej niż powierzchnia labiryntu na polu kukurydzy na Kaszubach).
  • Główną cześć konstrukcji stanowią 82 pionowe wręgi zagięte do środka stadionu - każdy o wadze 66 ton i długości ponad 80 metrów. Podczas budowy wszystkie wręgi były podtrzymywane przez rusztowania dopiero później przyszedł czas na doprowadzenie do "samonośności konstrukcji" - usuwano śruby oraz połączenia od dolnej do górnej krawędzi. Po uwolnieniu wszystkich elementów konstrukcja "siadła" zgodnie z planem o 30 cm i od tego momentu pracuje rozkładając obciążenie samodzielnie.
  • W lipcu 2013 r. podpisano umowę o dofinansowaniu ze środków Inicjatywy JESSICA budowy Centrum Rekreacyjno-Sportowego na terenie PGE Areny o powierzchni 9 tys. m kw., którego ofertą będą m.in. gokarty elektryczne, laserowy paintball, squash, bowling, bilard oraz gry zręcznościowo-umysłowe.

Nie zapominajmy, że głównym przedmiotem działań stadionu są imprezy masowe. Opisane wyżej atrakcje mogą nie być więc dostępne w przeddzień i w dniu imprezy. Przed zaplanowaniem wycieczki np. na tyrolkę należy najpierw upewnić się co do jej dostępności w dany dzień i daną godzinę. Można to zrobić korzystając z kontaktów na stronie internetowej stadionu.

Śmiałek zjeżdżający Tyrolką





Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Twój komentarz zostanie zweryfikowany aby uniknąć na stronie treści niezgodnych z prawem. Daj mi na to chwilę :) Dziękuję :)