Największy na świecie koń trojański Oskowo, gm. Cewica źródło: profil gminy Oskowo na FB |
Czy wiesz, że:
- Pomysłodawcą i spiritus movens konia trojańskiego jest Wiesław Formela - fascynat czasów rzymskich i twórca obozu rzymskiego, który reorganizuje się aktualnie w województwie pomorskim (o tym wkrótce).
- Koń stanowi nie tylko "skalę naszych możliwości" ale również wieżę widokową. Na konia można wejść, i schodami wdrapać się schodami na szczyt skąd rozpościera się widok na okolicę.
- Koń ma 16.35 metra wysokości i stoi na kilkumetrowym sztucznym wzniesieniu. Sama wieża widokowa znajduje się na grzebiecie konia.
- Od głowy do ogona koń mierzy 15.5 metra długości. Szerokość w najszerszym miejscu to 6.25 metra. Koła mają średnicę 3 metrów. Korpus konia waży około 5-ciu ton, a cała konstrukcja około 18-tu ton.
- Do jego produkcji zużyto 50 m sześciennych drewna modrzewiowego oraz świerkowego. Konstrukcja nośna w całości wykonana jest z drewna. Jedynymi elementami metalowymi są śruby łączące całość.
- Koń aktualnie jest największy na świecie - 24 sierpnia 2013 r. nastąpiło jego wpisanie do księgi rekordów Guinessa.
- W tym samym dniu odbyła się również impreza o nazwie Turniej Rycerski i Łuczniczy o Puchar Wójta i Rady Gminy Cewice. Padły zapowiedzi, iż impreza będzie odbywać się corocznie. Kibicuję. Obecni mogli poza obserwacją walk i wyczynów łuczniczych obejrzeć musztrę oraz zapoznać się z bliska z wyposażeniem i zwyczajami rzymskich oddziałów. Były również pokazy i warsztaty taneczne :)
- Sponsorem budowy konia była firma Agrochembud. Inwestycję wspierała również Gmina Cewica, na terenie której koń stanął.
- Wiesław Fornela był również twórcą obozu legionistów rzymskich w Małoszycach. Ten jednak musiał zostać rozebrany przez nieścisłości formalne. Wtedy z pomocą wystąpiła gmina Cewice zapraszając do ponownego umieszczenia obozu na swoim terenie. Z powodów finansowych ten pomysł musi poczekać, ale konia udało się już postawić - co cieszy :)
- Opodal konia znajduje się plac zabaw dla dzieciaków.
- W Polsce największy koń trojański dotychczas znajdował się w Bonowicach w województwie śląskim (8 metrów wysokości, 6 metrów długości i 3.5 metra szerokości).
- Pierwowzór konia trojańskiego znamy oczywiście z opisów czasów antycznych - wspominał o nim Homer w Odysei, a całe wydarzenie z nim związane opisał Wergiliusz w Eneidzie.
- Dla przypomnienia - koń trojański wpłynął znacząco na przebieg wydarzeń w czasie trwającej już 10 lat wojny trojańskiej, czyli oblężenia miasta Troja przez Achajów.
- Oblężenie to zapewne miało podłoże czysto polityczne i ekonomiczne, jednak mitologia grecka ochoczo wplotła w to wydarzenie historię z porwaniem najpiękniejszej kobiety świata i jednocześnie żony króla Sparty - Heleny - przez królewicza trojańskiego - Parysa.
- Odyseusz przypisał sobie zasługi pomysłodawcy konia trojańskiego, jednak nie jest to prawdą - pomysłodawcą był Prylis, a budowniczym Epejos. Według mitologii pomysł podsunęła bohaterom sama bogini Atena i nadzorowała jego budowę :) (ciekawe czy zgodnie z przepisami BHiP miała na sobie kask podczas doglądania terenu budowy).
- Oryginalny koń trojański zbudowany był z drewna jodłowego - istotnego z punktu widzenia religijnego. Dlatego właśnie obrońcy Troi zdecydowali się na wprowadzenie konia do wnętrza miasta, ponieważ miała to być ofiara dla tychże bogów.
- We wnętrzu konia ukryli się greccy żołnierze - po udanym fortelu poczekali, aż wrogów zmorzy sen, i wtedy zaatakowali przechylając szalę zwycięstwa na swoją stronę.
- Wydarzenia te odbywały się około 1200 r. p.n.e. Doczekały się wielu przedstawień w sztuce i literaturze. Większej publiczności współczesnej zapewne znany jest film "Troja", nakręcony w roku 2004 (Brad Pitt w roli Achillesa oraz Orlando Bloom w roli Parysa).
- Dziś wyrażenie "koń trojański" kojarzy się z czymś podstępnym, tudzież złośliwym oprogramowaniem wykrywanym przez program antywirusowy w naszym komputerze.
Otwieramy oczy niedowiarkom
Nie wolno oczywiście mi zakończyć inaczej tego postu, niż cytatem z kultowego Misia Stanisława Bareji:
- Powiedz mi, po co jest ten mis?
- Właśnie, po co?
- Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi?
Mam oczywiście nadzieję, że ten Miś nie zgnije na świeżym powietrzu :)
Miś znajduje się we wsi Oskowo w gminie Cewice przy drodze wojewódzkiej 212 łączącej Lębork z Bytowem. Poniżej kilka ważnych linków:
Mogą Cię również zainteresować inne moje wpisy:
Przy Świebodzinie to pikuś...
OdpowiedzUsuńTo prawda - Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie ma 36 metrów wysokości a razem z kopcem szczyt figury znajduje się 52.5 metra nad ziemią. To tak dla tych co nie wiedzą o co chodzi :)
Usuńhttp://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Chrystusa_Króla_w_Świebodzinie