Widok z symulatora podczas kołowania na gdańskich Lech Wałęsa Airport źródło: a320sim.pl |
Czy wiesz, że:
- W symulatorze zasiąść możemy za sterami Airbusa A320 - jednego z najpopularniejszych samolotów nad polskim niebem, którego produkcja rozpoczęła się we Francji w 1988 r.
- A320 był wyprodukowany w ponad pięciu tysiącach egzemplarzy, z których większość lata do dziś.
- Jest to pierwszy symulator lotów pasażerskiego giganta w Polsce.
- Symulator jest odwzorowaniem prawdziwego samolotu w jak największym możliwym stopniu. Rozmieszczenie wszystkich przycisków oraz ekranów jest takie same jak w zwykłym samolocie, oprogramowanie dba o to by reakcje pilota odzwierciedlały identyczne zachowanie maszyny.
- Wszystkie hałasy i dźwięki dochodzące do uszu pilota w normalnym locie zostały również odtworzone.
- W symulatorze poza samą frajdą sterowania ważącym 70 ton kolosem nauczymy się nie tylko teorii sterowania samolotem ale również nawigacji, komunikacji z wieżą czy realizacji wszystkich procedur formalnych.
- Możemy ćwiczyć dowolnie wybrany scenariusz a nawet zaplanować lot z dowolnego na dowolne lotnisko na świecie również z użyciem autopilota.
- Istnieje możliwość symulowania awarii, problemów technicznych czy dowolnej pogody. Możemy więc spróbować swoich sił lądowania przy zerowej widoczności z użyciem systemów wspierających.
- Autor symulatora przeprowadził próbę lodowania bez opuszczonego podwozia (analogiczną do udanej próby kpt. Wrony). W symulatorze udało się szczęśliwie wylądować.
- Jeżeli podczas pracy z symulatorem doprowadzi się do katastrofy - nie stanowi to żadnego problemu - mamy nieograniczoną liczbę żyć :)
- Do komputerów sterujących symulatorem wgrano również olbrzymie ilości map, które pozwalają polecieć i wylądować na praktycznie każdym lotnisku świata.
- Symulator został zbudowany samodzielnie przez Pana Tomasza Szumowskiego, pasjonata lotnictwa, który jednak nie posiada licencji pilota :)
- Tym, którzy chcieliby spędzić non stop wiele godzin w symulatorze zdecydowanie to odradzamy z racji na tzw. chorobę symulatorową - oko widzi, że lecimy w górę ale błędnik tego nie czuje i po dłuższym czasie może to spowodować ładnie nazywane nudności (i nie chodzi wcale o nudę).
Wbrew informacjom w wielu miejscach w internecie symulator znajduje się od pewnego czasu w gdańskiej dzielnicy Krakowiec-Górki Zachodnie przy ul. Stogi 20 na terenie Hotelu Galion nie zaś w jego pierwotnej lokalizacji w Straszynie. Więcej informacji znajduje się na stronie właściciela symulatora.
Lokalizacja symulatora została również zaznaczona na mojej mapie atrakcji turystycznych Pomorza.
Mogą Cię również zainteresować moje starsze wpisy:
- wojenna historia podróży polskiej Biblii Gutenberga
- zjazd kolejką tyrolską przez stadion PGE Arena w Gdańsku
- wieża widokowa z Gdyni z tarasem na wysokości 113 m n.p.m.
- molo w Sopocie z lotniskiem dla hydroplanów
Film prezentujący przelot i wrażenia uczestników
Więcej informacji:
http://dlapilota.pl/wiadomosci/dlapilota/lot-symulatorem-a320-dla-kazdego-jako-prezent-na-imieniny-urodziny-i-pod-choink - wywiad z konstruktorem symulatora
Z mapy na stronie wynika że symulator znajduje się w Gdańsku (dzielnica Krakowiec-Górki Zachodnie: http://www.gdansk.pl/samorzad,647.html) na ulicy Stogi, a nie na Gdańskiej dzielnicy Stogi, leżącej zresztą tuż obok. Przyjęta pisownia to "na Stogach" a nie "w Stogach". Jak na blog o atrakcjach Pomorza straszne zamieszanie z nazewnictwem :P
OdpowiedzUsuńSerdecznie dziękuję użytkownikowi Mokry za powyższy komentarz. 100% racji a nieścisłość w poście poprawiłem. Cieszę się, że mam czytelników, którzy zwracają uwagę na takie rzeczy :)
OdpowiedzUsuńCieszę się że mój komentarz został wzięty pod uwagę, pozdrawiam :)
UsuńMam 14 lat i bardzo się interesuję samolotami. Już raz w prawdziwym locie odwiedziłem kabinę pilota i teraz zamierzam pójść na symulator. Mieszkam we wrzeszczu, kawałek drogi mam ale już tam byłem i widziałem baner. Bardzo chętnie zasiądę na takim symulatorze! Pozdrawiam pozostałych fanów w moich jak i w starszym wieku.
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę, że dzięki mojej skromnej pracy atrakcje na Pomorzu zyskują popularność :) Będę wdzięczny za krótki reportaż i wrażenia po wizycie :)
Usuń